IPFire Project - en to ja translation catalogue (126 entries)

en: Start address:
ja: スタート・アドレス：

en: End address:
ja: 最後のアドレス：

en: Primary DNS:
ja: 一次のDNS:

en: Secondary DNS:
ja: 二次のDNS：

en: Default lease (mins):
ja: デフォルト・リース（mins)：

en: Max lease (mins):
ja: 最高のリース(mins)：

en: Domain name suffix:
ja: ドメイン名サフィックス：

en: Unable to open settings file
ja: 設定ファイルが開けませんでした。

en: DHCP server configuration
ja: DHCPサーバー設定

en: Configure the DHCP server by entering the settings information.
ja: 設定情報の記入する方法で、DHCPサーバーを設定して下さい。

en: Enabled
ja: 有効

en: Cancel
ja: キャンセル

en: The following fields are invalid:
ja: 下記のフィールドが無効です：

en: Start address
ja: スタート・アドレス

en: End address
ja: 最後のアドレス

en: Primary DNS
ja: 一次のDNS

en: Secondary DNS
ja: 二次のDNS

en: Default lease time
ja: デフォルト・リース・タイム

en: Max. lease time
ja: 最高のリース・タイム

en: Domain name
ja: ドメイン名

en: Enter Domain name
ja: ドメイン名を記入して下さい

en: Domain name cannot be empty.
ja: 空ドメイン名が禁止です。

en: Domain name cannot contain spaces.
ja: スペースが含んでいるドメイン名が禁止です。

en: Domain name may only contain letters, numbers, hyphens and periods.
ja: ドメイン名は文字、数字、ハイフォン及びペリオドが許可されています。

en: Hostname
ja: ホスト名

en: Enter the machine's hostname.
ja: 機器のホスト名を記入して下さい。

en: Hostname cannot be empty.
ja: 空ホスト名が禁止です。

en: Hostname cannot contain spaces.
ja: スペースが含んでいるホスト名が禁止です。

en: Hostname may only contain letters, numbers and hyphens.
ja: ホスト名は文字、数字、ハイフォン及びペリオドが許可されています。

en: Keyboard mapping
ja: キーボード・マッピング

en: Choose the type of keyboard you are using from the list below.
ja: 下記のリスてから使用したいキーボードを選んで下さい。

en: Timezone
ja: 時間帯

en: Networking
ja: ネットワーキング

en: 'root' password
ja: 'root'のパスワード

en: 'admin' password
ja: '管理者'のパスワード

en:               <Tab>/<Alt-Tab> between elements   |  <Space> selects
ja:               <Tab>/<Alt-Tab> エレメントの間   |  <Space> 選択

en: Section menu
ja: メニューのセクション

en: Select the item you wish to configure.
ja: 設定したいアイテムを選んで下さい。

en: Quit
ja: 終了

en: Setup is complete.
ja: 設定が終了しました。

en: Warning
ja: 警報

en: Initial setup was not entirely complete. You must ensure that Setup is properly finished by running setup again at the shell.
ja: 初期設定は正規に終了しませんでした。もう一度コンソールで初期設定を実行して、正規に終了になるか確認することが必要です。

en: Unable to write %s/main/hostname.conf
ja: %s/main/hostname.confを書き込むことが出来ませんでした。

en: Unable to open main hosts file.
ja: ホストのファイルが開けませんでした。

en: Unable to write /etc/hosts.
ja: /etc/hostsを書き込むことが出来ませんでした。

en: Unable to write /etc/hosts.deny.
ja: /etc/hosts.denyを書き込むことが出来ませんでした。

en: Unable to write /etc/hosts.allow.
ja: /etc/hosts.allowを書き込むことが出来ませんでした。

en: Unable to set hostname.
ja: ホスト名が設定出来ませんでした。

en: Scanning and configuring ISDN devices.
ja: ISDN機器をスキャン及び設定しています。

en: Unable to scan for ISDN devices.
ja: ISDN機器がスキャン出来ません。

en: Interface - %s
ja: インタフェース　ー　%s

en: Enter the IP address information for the %s interface.
ja: %sはインタフェースのIPアドレス情報を記入して下さい。

en: Static
ja: 固定

en: PPP DIALUP (PPPoE, modem, ATM ...)
ja: PPP ダイヤル・アップ（PPPoE, モーデム, ATMなど）

en: DHCP Hostname:
ja: DHCPホスト名：

en: Force DHCP MTU:
ja: DHCP MTUの制御：

en: IP address:
ja: IPアドレス：

en: Network mask:
ja: ネットワーク・マスク：

en: The following fields are invalid:
ja: 下記のフィールドが無効です：

en: IP address
ja: IPアドレス

en: Network mask
ja: ネットワーク・マスク

en: DHCP hostname
ja: DHCPホスト名

en: Unset
ja: はめ込んでない

en: Please choose a networkcard for the following interface - %s.
ja: 下記のインタフェースにネットワーク・カードを選んで下さい　ー　%s。

en: Extended Network Menu
ja: 拡張ネットワーク・メニュー

en: Select
ja: 選択

en: Identify
ja: アイデンティティ

en: Device Identification
ja: 機器確認

en: The lights on the selected port should flash now for 10 seconds...
ja: 選択したポートでのLEDは10秒間に点滅しているはずです・・・

en: Identification is not supported by this interface.
ja: このインタフェースは確認がサポートしません。

en: There are no unassigned interfaces on your system.
ja: システム内、アサインしていないインタフェースがありません。

en: Do you really want to remove the assigned %s interface?
ja: 本当にアサイン済の %s インタフェースを解除してほしいですか。

en: Select network driver
ja: ネットワーク・ドライバーを選んで下さい。

en: Set additional module parameters
ja: モジュールの追加パラメーターを設定してください。

en: Loading module...
ja: モジュールをロードしています・・・

en: Unable to load driver module.
ja: ドライバー・モジュールがロード出来ませんでした。

en: Module name cannot be blank.
ja: 空モジュール名が禁止です。

en: Stopping network...
ja: ネットワークを停止しています。。。

en: Restarting network...
ja: ネットワークを再起動しています・・・

en: No GREEN interface assigned.
ja: GREENインタフェースがアサインしていません。

en: Missing an IP address on GREEN.
ja: GREENのIPが登録していません。

en: Error
ja: エラー

en: Ignore
ja: 顧みない

en: No RED interface assigned.
ja: REDインタフェースがアサインしていません。

en: Missing an IP address on RED.
ja: REDのIPが登録していません。

en: No ORANGE interface assigned.
ja: ORANGEインタフェースがアサインしていません。

en: Missing an IP address on ORANGE.
ja: ORANGEのIPが登録していません。

en: No BLUE interface assigned.
ja: BLUEインタフェースがアサインしていません。

en: Missing an IP address on BLUE.
ja: BLUEのIPが登録していません。

en: Misssing DNS.
ja: DNSが登録していません。

en: Missing Default Gateway.
ja: デフォルト・ゲートウェイが登録していません。

en: Network configuration type
ja: ネットワーク設定タイプ

en: Drivers and card assignments
ja: ドライバー及びカードのアサイン

en: Address settings
ja: アドレス設定

en: DNS and Gateway settings
ja: DNS及びゲートウェイ設定

en: When configuration is complete, a network restart will be required.
ja: 設定が終了しましたら、ネットワークの再起動が必要となります。

en: Current config: %s
    
    %s
ja: 現在の設定： %s
    
    %s

en: Network configuration menu
ja: ネットワーク設定のメニュー

en: Done
ja: 終了

en: Select the network configuration for %s. The following configuration types list those interfaces which have ethernet attached. If you change this setting, a network restart will be required, and you will have to reconfigure the network driver assignments.
ja: %sのネットワーク設定を選んで下さい。下記の設定タイプはイーサネットが付けたインタフェースを表示しています。この設定を変更すると、ネットワークの再起動が必要となり、既にアサインしたネットワーク・ドライバーの再設定も必要となります。

en: Not enough netcards for your choice.
    
    Needed: %d - Available: %d
ja: ネットワーク・カードが不足です。
    
    必要：%d ー 設置した：%d

en: Configure network drivers, and which interface each card is assigned to. The current configuration is as follows:
ja: ネットワーク・カードにアサインしたインタフェース及びネットワーク・ドライバーを設定します。現在の設定は：

en: Do you wish to change these settings?
ja: この設定を変更したいですか。

en: Restarting non-local network...
ja: 非ローカル・ネットワークを再起動しています・・・

en: Please choose the interface you wish to change.
ja: 変更したいインタフェースを選んで下さい。

en: Assigned Cards
ja: アサインしたネットワーク・カード

en: Remove
ja: 解除

en: If you change this IP address, and you are logged in remotely, your connection to the %s machine will be broken, and you will have to reconnect on the new IP. This is a risky operation, and should only be attempted if you have physical access to the machine, should something go wrong.
ja: このIPアドレスを変更すると、リモートでログインしている場合、%sの機器との接続が外れますので、新IPアドレスでの再接続が必要となります。それが危険ですので、変なことになったら機器と物理的なアクセスができる場合のみ行ったほうがよいです。

en: Select the interface you wish to reconfigure.
ja: 再設定したいインタフェースを選んで下さい。

en: Default gateway:
ja: デフォルト・ゲートウェイ：

en: Enter the DNS and gateway information. These settings are used only with Static IP (and DHCP if DNS set) on the RED interface.
ja: DNS及びゲートウェイの情報を記入して下さい。この設定はREDインタフェースの固定IP（DNSが設定した場合DHCPも）のみ使用となります。

en: Default gateway
ja: デフォルト・ゲートウェイ

en: Secondary DNS specified without a Primary DNS
ja: 二次のDNSが登録したが、一次のDNSが登録していません。

en: Enter the 'root' user password. Login as this user for commandline access.
ja: 'root'のユーザー・パスワードを記入して下さい。コマンド行・アクセスの為、このユーザーとしてログインして下さい。

en: Setting password
ja: パスワードの設定

en: Setting 'root' password....
ja: 'root'のパスワードを設定しています・・・

en: Problem setting 'root' password.
ja: 'root'のパスワードが設定出来ませんでした。

en: Enter %s 'admin' user password. This is the user to use for logging into the %s web administration pages.
ja: %sの'管理者'のユーザー・パスワードを記入して下さい。%sのウェッブ管理ページにログインする為のユーザーです。

en: Setting %s 'admin' user password...
ja: %sの'管理者' ユーザー・パスワードを設定しています・・・

en: Problem setting %s 'admin' user password.
ja: %sの'管理者' ユーザー・パスワードが設定出来ませんでした。

en: Password:
ja: パスワード：

en: Again:
ja: もう一度：

en: Password cannot be blank.
ja: 空パスワードが禁止です。

en: Passwords do not match.
ja: パスワードが違いました。

en: Password cannot contain spaces.
ja: スペースが含んでいるパスワードが禁止です。

en: Choose the timezone you are in from the list below.
ja: 下記のリストから、住んでいる時間帯を選んで下さい。
